V sobotu 20.5.2023 zorganizovalo Poľovnícke združenie Čerín v spolupráci s obecným zastupiteľstvom a obecným úradom dobrovoľnú brigádu na vyčistenie okolia čerínskeho potoku a priľahlého okolia obce. Do výzvy sa zapojili aj obce Oravce, Dúbravica a Sebedín.

Viac ako 40 dobrovoľníkov, vrátane poľovníkov, sa zišlo v sobotu ráno pred Obecným úradom v Čeríne. Po privítaní predsedom Poľovníckeho združenia Pavlom Kvakom a krátkej inštruktáži podpredsedom Slavomírom Mackom sa dobrovoľníci rozdelili na malé skupinky. Vyzbrojení vrecami na odpadky, dobrou náladou a snahou urobiť niečo pre našu prírodu sa vydali do terénu.

Tentokrát sa však lovili veci, ktoré do prírody nepatria. Jeden by sa čudoval, čo všetko sa po 2 hodinách zbierania ocitlo v plastových vreciach na odpad. Šnúra z vysávača, dámska kabelka, detské hračky či dámska podprsenka sú len slabým odrazom a skôr kuriozitami, ktoré sa našli na brehoch miestneho potoka. O niekoľkým vozíkoch plných starých pneumatík (aj z traktora) by sme radšej pomlčali, no i to sú odkazy ľudí, ktorí tu žijú s nami.

Celkovo sme vyzbierali 1100 kg odpadu – množstvo vriec a plných prívesných vozíkov  do zberných surovín. Keď sme sa všetci krátko pred poludním znovu stretli, hrial nás okrem vynikajúceho guľášu aj dobrý pocit, že sme urobili malý, no veľmi prospešný krok pre našu prírodu i pre nás samotných.

Rozchádzali sme sa s prísľubom, že o pár mesiacov sa stretneme znovu. Všetci tí, ktorým na našej obci a prírode okolo nej záleží. Ešte raz ďakujeme všetkým dobrovoľníkom.